Dijital Çakallıkta Sınır Tanımıyoruz

IT sektöründe çalışanlar bilirler. İster istemez teknolojiyi takip etmek zorundasınızdır. Ben yazılımcıyım diyen biri, teknolojiyi takip etmeyip kendini güncellemezse, 5-10 yıl sonra bir köşede kendi çapında atıl bir vaziyette bir takılmaya devam etmeye mahkumdur. O kadar hızlı ilerleyen bir yapıda Airbus firması, drone ve otomobil karışımı, ismi Pop.Up olan yeni bir araç ortaya çıkardı.

Airbus - Pop.Up
Airbus – Pop.Up

Bu tarz dronelar üzerinde başka firmalar da çalışma yapıyor, Airbus farkı ne diyecek olursanız, yolcu taşıyabilmesi. Düşünsenize cep telefonunuzdan 5 i tuşluyorsunuz yada “siri bana araç lazım” diyorsunuz, “Tamam Mehmet en yakın Pop.Up Pamukkale Üniversitesi yakınında tahmini geliş süresi 15 saniye yönlendiriyorum” deyip drone istasyonuna gelecek. Ne dersiniz güzel olmaz mı? Ya da kendi dronenunuzu çatınıza park ederek şu Denizli’nin otopark sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Muhteşem Yüzyıl projesinin insanlara öğğğğk! yeter artık laaaan! diye SEVİP saymaya devam ettiği şu günlerde lazım bu araç. En lüks araba da bile başının tavan ile poponun koltuk arasında yer değiştirme hareketi 3 saniyede bir olan bugünlerde lazım! AİRBUS duy Denizli’nin sesini.  Bu aracın yapılmasına araçlarının en çok Denizli’liler sevinir diye düşünüyorum. Hayal mi ? Bence değil!!! Sadece biraz zamana ihtiyaç var.

Ben minikken Jetgiller’in gerçek olduğunu düşünürdüm. Çocukluk işte hayaller jetgiller 🙂 hayatlar Airbus Pop.Up. Ama olacak olacak! Bu tarz sistemler kesinlikle yapılabilir.

Kesinlikle yapılabilir dediğimi Airbus firmasının Pop.Up aracı için hazırladığı videodan anlayabilirsiniz. Videoda bulunan dijital göstergelerden anladığım kadarıyla yapay zekanın dibine vurmuşlar 🙂 Arttırılmış gerçeklikse ekstrası. Şimdi de Airbus firmasının hazırladığı videoya göz atalım;

Vay be! Adamlar yapıyor abicim. Cümlesini kullandığınızı hissediyorum.

Geçen haftalarda facebook mecrasında boş boş takılırken, fake profiller neden açılır? Sahte profil (hani bu erkekken kız takma adı ile açılan hesaplar) açanlar bu hesaplar ile neler yapıyor onları araştırmaya başladım. Genel olarak sapıkların cinsellik, para kazanma amaçlı takipçi kasıp reklam yapma ve sayfa oluşturma yerine yanlışlıkla profil oluşturma gibi amaçlar var.

Yine Facebook’ta Denizli ile ilgili öğrencilerin yoğunlukta olduğu bir kaç sayfada bir tane sahte hesap açıp kız ismi ile sürekli ev veya apart arıyorum diyerek mesaj atan biri dikkatimi çekti. Konuyu biraz araştırınca bu kişinin aslında erkek ve emlakçı olduğu bilgisine ulaştım. Kişi sahte hesap açıp “üniversite yakınlarında 1+1 apart arıyorum, 2+1 apart arıyorum”, “Kınıklı yakınlarında 1+1 apart arıyorum, 2+1 apart arıyorum” diye sürekli facebook denizli sayfalarında ilan veriyor. Bizim bayanlara karşı yardım sever halkımızın seçkin erkeklerinden de iletişim ve ücretlerini öğreniyor :-D. Daha sonradan bu topladığı bilgileri kendi sayfasında “Kınıklı ve üniversite yakınlarında 1+1 , 2+1 apartlarımız mevcuttur” ilanı verip, apart kiralayacak kişilerden komisyon alıyor. Böylelikle ne sokak sokak gezip yer buluyor, ne de benzin, mazot parası ödemek zorunda kalıyor. Sizce de muhteşem değil mi?

Bu uyanıklılıktan bir zihni sinir procesi çıkar İrfan Sayar hocam çiz bu karikatürü 🙂

Diyeceğim şu ki; şu pratik zekamızı daha güzel işler için kullanmamız lazım. Aksi takdirde millet çıkacak aya biz kalacağız yaya 🙂

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*