Bilişim bilişelim bilişin – Akademik Bilişim

mehmet gibi olmayın

Bilişimin kalbi aksarayda attı

Aslında bu yazımda son yıllarda herkesin ilgisini çeken siber güvenlikten bahsedecektim ama iyi analiz ederek yazmam gerektiği için bir sonraki sıraya alarak akademik bilişimden bahsetmek istiyorum.
Her yıl düzenlenen Akademik Bilişim’in bu sene 19.su 8-10 şubat arasında Aksaray’da yapıldı.

Biraz Aksaray’dan bahsedeyim. Google haritalar servisinde minik gibi görünen lakin muhabbete kaptırıp, yürümeye kalktığınızda üniversiteden otogarı 1,5 saate bile bulamadığımız Aksaray’da, ulaşım bir miktar problemli.
Ama bir o kadar da eğlenceli, mesela sabahları bindiğiniz belediye otobüsünde “Angaranın bağları da büklüm büklüm yolları” diye kolları kaldırıp ineceğiniz durakta otobüsten oynaya oynaya inebilirsiniz 😀

veya sabah bindiğiniz taksici sabah sabah Ferdi Tayfur’la size günaydın dedikten sonra gideceğiniz yere kadar: “Ulan ben bu Dünya’nın nesine geldim emmoğlu” moduna girdikten sonra inebilirsiniz…
Ankara’ya yakın olmasından mıdır bilmiyorum? Şehrin genelinde bir seymen fm veya arabesk mod on 🙂

Bir de beni otobüste en çok eğlendiren maddelerden biri de, arka kapıdan binen yolcuların kartları ön tarafa göndermesi. En arkadan binen yolcu kartı bir önündekine uzatıyor alan kişide bir önündekine bu böyle zincir şeklinde gidiyor. Arka kapıdan 7 kişi bindiyse 7 tane kart, teker teker ön tarafa kadar gidip basıldıktan sonra aynı yolu izleyerek geri geliyor ve bu işlem 7 kere tekrar ediyor :)) Burada Cem Yılmaz’ın replikleri aklıma geldi 🙂

Çok güldüm kendi kendime 🙂
Gelelim Akademik Bilişim tarafına 4-7 Şubat arasında akademik bilişim öncesi kurslar vardı. Bu kursların listesi şu şekildeydi:
Veritabanı Yöneticileri için PostgreSQL
Arduino
Özgür yazılımlarla haritalama ve konumsal uygulama geliştirme
Siber Mücadeleye Giriş ve Profillem – Güvenlik A
PostgreSQL 101
R ile veri analizi eğitimi
Temiz Kod
DevOps 101
Linux 1.5 Linux 1.5: Linux Yaz Kampı 2. Düzey Ön Hazırlık
Sosyal Medya Okuryazarlığı ve Güvenliği
C++ ile Nesne Yönelimli Programlama
Modern Web ve PHP
Linux101
Web Uygulama Güvenliği ve Güvenli Kod Geliştirme – Güvenlik B
Debian Paket Yapım Atölyesi
LibreOffice Geliştirme Atölyesi
Ruby 101
Ruby on Rails İle Proje Geliştirme Atölyesi
Gnu/Linux sistemler için Python
Yüksek Başarımlı Hesaplama Sistemi Kurulumu, Kullanımı ve Paralel Programlama
Ters Kod Mühendisliğine Giriş
Django ile Web Uygulaması Geliştirme
Özgür Yazılımlarla Ağ Güvenliği – Güvenlik C
R ile Görselleştirme Teknikleri
Java Programlamaya Giriş
P5.js ve Processing ile Sanatsal Programlamaya Giriş
Python ile Pratik Makine Öğrenimi
Bilimsel Hesaplama Kursu
Kriptografinin Temelleri ve Bilişim Uygulamaları
Nesnelerin İnterneti
Yazılım Hayat Döngüsü ve Özgür Araçlar
Sosyal Bilimciler için Özgür Yazılımla Veri Analizine Giriş
GNU/Linux Ortamında Müzik Üretimi
Adli Bilişim
Android A Android Uygulama Gelistirme Egitimi
Linux 103: Geliştiriciler için Linux
Ağ Yöneticiliğine Giriş
Ruby on Rails 101
Siber Saldırı ve Savunma Atölyesi – Güvenlik – D
Linux140 Linux Sistem Yönetimine Giriş – Linux140
Bilişim Hukuku
Android B Eğiticilere Yönelik Android Uygulama Geliştirme Eğitimi
Linux ile İleri Ağ Atölyesi
3B Yazıcı Atölyesi
Hacker 101 : Güvenliğe Giriş

Bu listeyi bu sene kurslara katılmayıp, gelecek sene aaaa bu kurs çok iyiymiş keşke daha önceden görsem de katılsaydım diyenler için paylaştım. Kişisel fikrim olarak bu sene açılan kurslar geçmiş yıllara oranla çok daha ilgi çekici konularda ve başarılıydı.
Toplamda aynı anda 42 sınıfta gerçekleşen kurslara katılan kursiyer sayısı 2500 civarında olarak biliyorum.

Günümüz bilgi teknolojileri alanında herkes bir yarış halinde. Dolayısı ile üniversite öğrencilerinin çoğunlukta olduğu kurslara ilgi bu sene çok güzeldi. Her sene ücretsiz olarak katılabileceğiniz bu kurslar için büyük bir organizasyon hazırlanıyor. Buradan öncelikle yıllardır bu işe gönül veren Türkiye’de INETD kurucusu ve Türkiye’de internet’in babası tabirim ile Doç. Dr. Mustafa Akgül hocamıza, kendi katıldığım kurs olan, Linux ile ileri düzey ağ atölyesi eğitmenlerinden Bilkent üniversitesi Ağ yöneticisi Rıza Engür Pişirici, Albaraka Türk Bankası Ağ ve Güvenlik uzmanı Ali Bay hocalarıma çok içten ve samimi davrandıkları ayrıca bize bütün bildiklerini öğretmeye çalışmalarından dolayı şahsi teşekkürlerimi iletiyorum.
Ayrıca bütün bu kurslarda görev alan bir lira çıkar sağlamadan değerli vakitlerini bilgilerini aktarmak için ayıran Linux Kullanıcıları Derneği eğitmenlerine ve Ankara Barosuna da ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Gençlikten ümidim var!

Bu kurslara katılan 2500 kişinin en az %50 si geleceğin bilgi teknolojileri yöneticileri olacağına eminim. Yemek sırasında “aaa bu çocukta Pamukkale’de okuyor” cümlesini duyunca, hemen bende 180 derece dönüp PAÜ’de okuyup okumadıklarını sordum. Sonrasında geçen diyaloglarda Pamukkale Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencilerinin çoğunun kurslara katıldığını görünce daha çok sevindim. Tabiki Denizli Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulunda yaptığım duyurudan sonra kurslara “1” evet sadece ilhan kardeşimin gelmesine üzülsem mi yoksa hiç kimsenin katılmaması yerine sadece 1 kişinin katılmasına sevinsem mi bilemedim. Tabi ki ne diyoruz;

Pozitif olun eşşek sıpaları
Teknolojinin hızla ilerlemesi ve IoT (Internet of Things – nesnelerin interneti) ile birlikte daha sonra IoT kavramının yerini IoE (Internet of Everyting – herşeyin interneti) kavramına bırakması ile 2020 yılında 50 milyar cihazın İnternet’e bağlı olacağı öngürülüyor.

(Hey yavrum hey! Bizim zamanımızda internet’in olduğu yerler tarlaydı hep. 145 numarasını telefon hattından çevirip kullanıcı adı ve şifre sormadan bağlanabilirdin saati şimdiki parayla 5 tl gibi bir rakama gelirdi (kazık gibi) ve 146 dan aylık 50 tl gibi bağlanabilirdin. 56 K modem sesini biliyoruz biz :))) Bizden bi 5-10 yaş büyükler de ohoo o da birşey mi? Biz Commodore ile büyüdük diyor yani fosilliğin sonu yok. Hoş hala Commodore kullanan arkadaşım var. Günden güne teknoloji gelişmiyor, uçuyor hayvan :O)

50 000 000 000 cihaz ne demek be güzel abicim. Bu kadar cihaz olacağına göre bunların bakım, onarım ve yönetimi için kaç kişiye ihtiyaç duyulacak siz hesap edin. Sadece 3 yılda Dünya nüfusunun 10 katı kadar cihaz internete bağlı!!! Bu sistemlerin temelinde linux sistemlerin rol oynadığını herkes biliyor. Akademik bilişim kurslarına katılıp aldıkları eğitimler üzerine pratik yapan kişiler çok değil 5 sene içinde kendilerini iyi bir yerlerde bulacağına eminim. Network ile uğraşan öğrencilerin, bunun yanında bir programlama dili öğrenmelerini de tavsiye ediyorum. Bunun zorluğunu yıllardır kendim yaşadım ve kendim de şu anda programcılık okuyorum (her ne kadar programlama derslerine katılamasam da :)). İngilizce zaten şart. İşinizin bilgisayar olacağını düşünüyorsanız önce okulu bırakıp bir ingilizce kursuna gidin lütfen. Benim gibi 30 lu yaşlarda debelenmeyin 🙂

mehmet gibi olmayın

Hep bu tür eğitimlere katıldığımda şişko Nuri gibi benim olacak fıstık binicem üstüne vurucam kırbaçı vurucam kırbaçı;

diyordum hep. Lakin memleketime dönünce;

(ilk 7 saniyesi – Akademik bilişim sonrası eve dönünce ben)

Bu kez dönüşte, her ne kadar fıstık benim olmasa da aldım kırbaçı vurdum kendime vurdum kendime. Daha güzel yarınlarımız için daha çok çalışmaya ihtiyacımız var… En çokta eleştirmekten çok üretmeye…

Aslında daha bir çok değinmek istediğim noktalar vardı ama şimdilik yetsin. Seneye akademik bilişimde görüşmeden önce her sene düzenlenen https://kamp.linux.org.tr adresinde yayınlanan Bolu Linux yaz kampında görüşmek üzere.

İnternet yaşamdır. Yaşamanız dileğiyle…

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*